منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • ازبکستان برای 2 ارائه دهنده خدمات تبادل ارز دیجیتال مجوز صادر می کند

ازبکستان برای 2 ارائه دهنده خدمات تبادل ارز دیجیتال مجوز صادر می کند

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

برخی از دولت ها با وجود سرایت مداوم FTX تمایلی به کنار گذاشتن بخش کریپتو ندارند. هیئت حاکمه بخش کریپتو در ازبکستان به دو شرکت مجوز مبادلات اعطا کرده است. گزارش ها نشان می دهد که ازبکستان در حال برنامه ریزی برای معرفی یک سیستم رمزنگاری جدید در سال 2023 است.

این اولین بار نیست که ازبکستان بر مسیرهای تجاری “غیر محتمل” تاکید می کند. ازبکستان پرجمعیت ترین کشور آسیای مرکزی است و تاریخ، فرهنگ و تنوع آن غنی است. این بخشی از چندین امپراتوری بوده است و قبلاً مرکز اصلی جاده ابریشم بوده است و آن را به مکانی ایده‌آل برای علاقه‌مندان به تاریخ تبدیل کرده است. این کشور محصور در خشکی است و کشورهای همسایه آن عبارتند از افغانستان، قزاقستان، ترکمنستان، تاجیکستان و قرقیزستان.

ازبکستان برای اولین بار مجوز مبادلات رمزنگاری را صادر کرد

آژانس ملی پروژه های چشم انداز (NAPP) ازبکستان مجوزهایی را برای دو شرکت ارائه دهنده خدمات مبادلات رمزنگاری صادر کرده است. دولت Crypto Trade NET و Crypto Market را به عنوان «ارائه‌دهندگان خدمات در زمینه گردش دارایی‌های رمزنگاری» ثبت کرده است.

با توجه به ثبت مجوز الکترونیکی NAPP، Crypto Trade NET و Crypto Market هر دو در تاشکند قرار دارند. این داده ها همچنین کامولیتدین نوریتدینوف را به عنوان تنها خالق و سهامدار بازار کریپتو مشخص می کند. علاوه بر این، بهزاد آچیلوف تنها بنیانگذار و مالک Crypto Trade NET است.

NAPP، که تابع ریاست جمهوری تاشکند است، تنظیم کننده اصلی بخش ارزهای دیجیتال در جمهوری آسیای مرکزی است. این آژانس افزود که جمهوری ازبکستان یکی از معدود کشورهایی است که چارچوب خوبی برای تنظیم گردش دارایی های رمزنگاری شده دارد.

بر اساس این اطلاعیه، NAPP بر اساس فرمان ریاست جمهوری آوریل 2022 که شرایط گردش دارایی های رمزنگاری شده در ازبکستان را مشخص می کند، به دو شرکت مجوز اعطا کرده است. با این حال، به نظر می رسد یکی از پلتفرم ها در حال حاضر یک وب سایت کاربردی دارد.

رئیس جمهور شوکت میرضیایف در اوایل سال جاری با امضای فرمانی که تعاریف قانونی را برای دارایی های کریپتو، تجارت و استخراج ارائه می کرد، چارچوب نظارتی را گسترش داد. علاوه بر این، دولت شرایط ثبت نام اضافی را برای ماینرها وضع کرد و مالیات های ماهانه را برای شرکت های رمزنگاری اعمال کرد.

در حالی که در حال حاضر یک صرافی ارز دیجیتال در ازبکستان به نام Uznex که توسط دولت اداره می شود وجود دارد، دو شرکت مجاز به عنوان صرافی های پول دیجیتال یا “فروشگاه های رمزنگاری” همانطور که توسط قانون مشخص شده است، فعالیت خواهند کرد.

لازم به تاکید است که Crypto Trade NET LLC و Crypto Market LLC اولین فروشگاه های رمزنگاری در کشورهای مستقل مشترک المنافع و آسیای مرکزی شدند. [..] فروشگاه‌های رمزنگاری به گونه‌ای طراحی شده‌اند که دسترسی آسان‌تری را برای شهروندان به خرید یا فروش دارایی‌های کریپتو فراهم کنند.

آژانس ملی پروژه های چشم انداز (NAPP)

آژانس ملی پروژه های چشم انداز همچنین به اتباع ازبکستان هشدار داد که نهایت هوشیاری را به خرج دهند و از استفاده از خدمات پلتفرم های تجارت آنلاین بدون مجوز خودداری کنند.

این اعلامیه اندکی پس از آن صورت می گیرد که دولت ازبکستان تعدادی از صرافی های معتبر جهانی ارزهای دیجیتال را به دلیل نداشتن مجوز لازم برای ارائه خدمات تجارت کریپتو تعلیق کرد.

این بلوک به شرکت‌های ارز دیجیتال مانند Binance و Huobi برخورد کرد. با این حال، مشتریان ظاهرا می‌توانند از طریق VPN به وب‌سایت‌های خود دسترسی داشته باشند. پس از اعلام اقدامات در آگوست 2022، NAPP متعاقباً این اطلاعیه را حذف کرد.

ازبکستان به شدت در حال برنامه ریزی برای پیاده سازی یک چارچوب قانونی جدید رمزنگاری در چند ماه آینده است. در اول ژانویه 2023، دولت ازبکستان تنها به شرکت‌های دارای مجوز رمزارز اجازه می‌دهد تا خدمات رمزنگاری را به اتباع ازبکستان ارائه دهند.

السالوادور اولین دفتر BTC خود را افتتاح کرد

ازبکستان تنها کشوری نیست که امروز ابتکارات “برای اولین بار رمزارز” را انجام می دهد. السالوادور دفتر ملی بیت کوین (ONBTC) را ایجاد کرده است که بر تمامی ابتکارات مرتبط با بیت کوین نظارت خواهد کرد.

آژانس جدید به عنوان یک بخش اداری مستقل از لحاظ عملکردی و فنی در داخل دفتر رئیس جمهور عمل خواهد کرد. این نهاد توسط نایب بوکله، رئیس جمهور السالوادور و فرمان شماره 49 وزیر گردشگری که در روزنامه رسمی منتشر شد، تأسیس شد.

وظایف این نهاد شامل مفهوم‌سازی و انتشار دانش درباره بیت‌کوین، بلاک چین و ارزهای دیجیتال در السالوادور به «رسانه‌ها و هر فرد علاقه‌مند» است.

علاوه بر این، ONBTC یا دفتر ملی بیت کوین، به کارآفرینان و سرمایه گذاران جهانی بیت کوین، بلاک چین و رمزارزها که مایل به انجام تجارت در السالوادور یا بازدید از این کشور هستند، کمک می کند و همچنین مشارکت السالوادور را فعالانه در مجامع بین المللی ترویج می کند.

علاوه بر این، ONBTC مسئول مدیریت و تجزیه و تحلیل همه افرادی است که درخواست ملاقات با رئیس جمهور به منظور معرفی بیت کوین و فناوری بلاک چین به السالوادور را دارند.

دفتر بیت کوین همچنین مسئول هماهنگی تلاش های مربوط به تدوین سیاست های مناسب بیت کوین و بلاک چین است که توسط ریاست جمهوری ایجاد شده است.

مدیر دفتر بیت‌کوین توسط رئیس‌جمهور السالوادور منصوب می‌شود که همچنین حق دارد کارکنانی را در صورت نیاز برای انجام وظایف موسسه منصوب کند.

السالوادور اولین کشوری بود که بیت کوین را در سال 2021 به عنوان یک ارز قانونی به رسمیت شناخت و اولین کشوری بود که این کار را انجام داد. رئیس جمهور بوکله السالوادور یک هفته پیش اعلام کرد که این کشور آمریکای مرکزی خرید یک بیت کوین (BTC) در روز را آغاز خواهد کرد.