منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • اداره اجرا به وزیرX حمله کرده و 64.67 کرور روپیه از دارایی های بانک را ضبط می کند.

اداره اجرا به وزیرX حمله کرده و 64.67 کرور روپیه از دارایی های بانک را ضبط می کند.

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

روز جمعه، اداره اجرا (ED) اعلام کرد که انتقالات بانکی به ارزش 64.67 کرور روپیه را به عنوان بخشی از تحقیقات پولشویی علیه صرافی ارزهای دیجیتال WazirX مسدود کرده است. مدتی است که صرافی رمزارز تحت نظارت بوده است. آژانس مبارزه با جرایم مالی هند به عنوان بخشی از تحقیقات خود در مورد نقض احتمالی قوانین ارز خارجی، به دنبال وزیرX بایننس رفت.

WazirX در هند به دلیل پولشویی مورد بررسی قرار گرفت

در دو مورد، وزارت دارایی هند تأیید کرد که صرافی ارز دیجیتال WazirX به دلیل پولشویی و نقض مقررات فارکس مورد بررسی قرار گرفته است. گفته می شود این صرافی که به عنوان یک شرکت تابعه مستقل بایننس فعالیت می کند، قوانین مدیریت ارز، 1999 (FEMA) را نقض کرده است.

با توجه به پاسخ کتبی Pankaj Chaudhary، وزیر دولت در امور دارایی، از مجلس اعلای پارلمان، اداره اجرا در حال بررسی ادعاهایی است مبنی بر اینکه 350 میلیون دلار ارز دیجیتال از طریق وزیرX شسته شده است.

در سال 2021، ED یک پرونده پولشویی مربوط به برنامه های شرط بندی آنلاین غیرقانونی متعلق به چین را بررسی کرد. در طول تحقیقات، ED متوجه شد که درآمدهای مجرمانه به ارزش حدود 570 میلیون روپیه به ارزهای دیجیتال در پلتفرم بایننس تبدیل شده است.

در یکی از موارد، وزیر ایکس متهم به استفاده از زیرساخت دیواری بایننس برای انجام تراکنش‌های ثبت نشده در بلاک چین و در نتیجه پنهان‌کاری است. آژانس تحقیقات مالی احضاریه های صرافی های ارزهای دیجیتال را ارائه کرد. ردیابی بیشتر پول به WazirX منتقل شد و دارایی‌های رمزنگاری شده در آنجا متعاقباً به کیف پول‌های خارجی ناشناس تحویل داده شد.

قابل ذکر است، نیشال شتی و سیذارت منون، بنیانگذاران WazirX، در آوریل 2018 با خانواده های خود به دبی نقل مکان کردند، زیرا سیاست مالیاتی جدید هند در زمینه ارزهای دیجیتال. پیش از آن، مدیران از فعالیت های روزمره سکو فاصله گرفته بودند.

با در نظر گرفتن این موضوع، وزارت دارایی بار دیگر بر همکاری جهانی برای تنظیم ارزهای دیجیتال تاکید کرد. او بیان کرد؛

هر چارچوب سیاستی در مورد ارزهای دیجیتال تنها پس از همکاری بین المللی قابل توجه در ارزیابی خطرات و منافع و تکامل طبقه بندی و استانداردهای رایج می تواند مؤثر باشد.

پانکاج چوداری

گزارش شده است که وزیر ایکس هند یکی از صرافی های داخلی متعددی است که به دلیل عدم رعایت مقررات ارز خارجی و استانداردهای پولشویی مورد بررسی قرار گرفته است.

WazirX توسط ED مورد حمله قرار می گیرد و دارایی ها مسدود می شوند

WazirX یکی از بزرگترین صرافی های ارز دیجیتال هند است که بیش از 70 کارگر در شهرهای مختلف دارد. آژانس ED گفت که این اقدام را به عنوان بخشی از تحقیقات در مورد نقش مشکوک صرافی رمزنگاری در کمک به شرکت‌های برنامه‌های وام فوری برای شستشوی درآمدهای جرم از طریق تبدیل آنها به ارزهای دیجیتال در پلتفرم خود انجام داده است.

جست و جوها بر روی یکی از مدیران آزمایشگاه Zanmai، که وزیرX را اداره می کند، انجام شد. اداره اجرای احکام در حال بررسی اتهامات پولشویی علیه چندین بانک سایه و شرکت های فین تک آنها به دلیل زیر پا گذاشتن قوانین بانک مرکزی و مشارکت در وام های غارتگرانه است.

در حین انجام تحقیقات ردیابی صندوق، ED متوجه شد که مقادیر زیادی از وجوه توسط شرکت‌های فین‌تک برای خرید دارایی‌های رمزنگاری و سپس شستشوی آن‌ها در خارج از کشور منحرف شده است… (الف) حداکثر مقدار وجوه به صرافی وزیرX و دارایی‌های رمزنگاری منحرف شده است، بنابراین خریدها انجام شده است. به کیف پول های خارجی ناشناس تغییر مسیر داده است.

گزارش رسمی ED

به گفته اداره اجرا، بسیاری از این مشاغل فین‌تک که با وام‌های تقلبی سروکار دارند، توسط سرمایه‌گذاران چینی حمایت می‌شوند. چندین شرکت فین‌تک با حمایت سرمایه‌گذاران چینی نتوانسته‌اند مجوز RBI NBFC را برای ارائه وام دریافت کنند. در نتیجه، آنها روش تفاهم نامه ای را در مورد مجوزهای دیگران ارائه کردند.

پس از شروع تحقیقات جنایی، چندین مورد از این برنامه های کاربردی فین تک فروشگاه خود را بسته اند و درآمد قابل توجه خود را تغییر داده اند. ED کشف کرد که مقدار قابل توجهی از پول در قالب دارایی های رمزنگاری شده از بانک به سرقت رفته و در خارج از کشور طی تحقیقات مربوط به ردیابی صندوق شسته شده است. این شرکت ها و همچنین دارایی های مجازی اکنون غیرقابل ردیابی هستند.

محیط کریپتو هند غیر دوستانه می شود

دولت هند در تلاش برای تنظیم حجم معاملات، مالیات های جدیدی بر ارزهای مجازی وضع می کند. این حرکت ضربه سنگینی به بازار ارزهای مجازی وارد کرده و حجم معاملات را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

در آوریل 2018، اولین تلاش این کشور برای ممنوعیت ارزهای دیجیتال به دلیل نگرانی های امنیتی و پولشویی انجام شد. با این حال، این تصمیم با حکم دادگاه عالی در مارس 2020 لغو شد.

با این حال، دولت در ماه ژوئیه زمانی که 30 درصد مالیات بر درآمد و 1 درصد مالیات کسر شده با نرخ منبع (TDS) را بر روی ارزهای دیجیتال اعمال کرد، همه چیز را به سطح کاملاً جدیدی رساند. حجم معاملات در صرافی ها به طور قابل توجهی کاهش یافت، به طوری که وزیر ایکس در 30 ژوئن 74 درصد کاهش سالانه را گزارش کرد.

بر اساس یک نظرسنجی که توسط WaxirX و Zebpay انجام شد، 83 درصد از معامله‌گران ارزهای دیجیتال به دلیل قوانین سخت‌گیرانه مالیاتی، تعداد معاملات خود را کاهش دادند.

علیرغم تقاضاها برای کاهش مالیات، وزیر دارایی Pankaj Chaudhary اظهار داشت که سیاست مالیاتی همچنان باقی می ماند و بانک مرکزی هند (RBI) از آن به عنوان ابزاری برای منصرف کردن مصرف کنندگان از مشارکت در معاملات “خطرناک” استفاده می کند.