منو سایت

آیا Terra Luna کلاسیک “طلا” کریپتو است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

Terra Luna Classic (LUNC) این هفته دوباره به تیتر اخبار بازگشته است، اما این بار خبرهای مثبتی را به همراه دارد. آلتکوین الگوریتمی در 7 روز گذشته بیش از 200 درصد افزایش یافته است و به بالاترین مقدار خود در 3 ماه گذشته رسیده است.

با شروع صعود آهسته آلت کوین از صفر، روند منحصر به فردی مشاهده شد. به نظر می رسد که قیمت های LUNC هر بار که قیمت بیت کوین کاهش می یابد، افزایش می یابد و این روند جدیدی نیست. رابطه معکوس بین LUNC و BTC تقریباً به دو سال قبل بازمی‌گردد، حتی زمانی که Luna در اوج خود بود.

بنابراین، این سوال پیش می آید که آیا LUNC طلای صنعت کریپتو است؟ بیایید کاوش کنیم.

بررسی رابطه بین لونا کلاسیک و بیت کوین

تنها شش ماه پیش، لونا یکی از 10 ارز دیجیتال برتر جهان بود. در آوریل امسال، زمانی که بقیه بازار کریپتو از رکود بزرگ رنج می برد، به بالاترین قیمت خود یعنی 119.18 دلار رسید.

بین ژانویه تا آوریل سال جاری، قیمت بیت کوین در منطقه 40 هزار دلاری در نوسان بود و در یک نقطه به 35 هزار دلار کاهش یافت. با این حال، در این مدت، لونا از 85 دلار به نزدیک به 120 دلار افزایش یافت. پس از روند صعودی، لونا به دلیل عمیق بودن استیبل کوین خود، ارزش خود را از دست داد.

روند مشابهی در طول صعود لونا در سال 2021 نیز قابل مشاهده بود. آلتکوین همیشه هر زمان که قیمت بیت کوین کاهش می یابد، کشش قابل توجهی پیدا کرده است. از آنجایی که Terra اوایل این هفته یک مکانیسم مالیاتی جدید را در Luna Classic آغاز کرد، LUNC دوباره شروع به پمپاژ کرد. از سوی دیگر، قیمت بیت کوین شروع به کاهش کرده است.

قیمت بیت کوین در دو هفته گذشته بیش از 10 درصد کاهش یافته است، در حالی که LUNC تقریباً 300 درصد در مدت مشابه افزایش یافته است.

لونا کلاسیک
بیت کوین
نمودار قیمت هفتگی Terra Luna Classic و Bitcoin

این روند بسیار شبیه به رابطه طلا و بورس است. به طور کلی، زمانی که بازار سهام سقوط می کند، قیمت طلا افزایش می یابد. این همبستگی معکوس بین قیمت طلا و سهام برای همه اقتصادهای جهانی معتبر است. در واقع، این فقط برای طلای خالص نیست – حتی اقلام طلا مانند سکه، شمش، جواهرات، و ETF های طلا در زمانی که بازار سهام بد عمل می کند، قیمت آنها افزایش می یابد.

اگرچه لونا کلاسیک و بیت کوین روند مشابهی را دنبال می کنند، رابطه بین طلا و بازار سهام بیش از یک قرن است که مشاهده می شود. بنابراین، LUNC ممکن است طلای صنعت کریپتو باشد، اما تا زمانی که این روند برای مدت طولانی مشاهده نشود، نمی‌توانیم آن را با اطمینان بگوییم.