منو سایت

آیا SBF تخلیه کننده وجوه FTX است؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

ساعاتی پس از اعلام ورشکستگی FTX، حدود 600 میلیون دلار در توکن های رمزنگاری مختلف به طور غیرمجاز از حساب های صرافی منتقل شد که تایید شد که اکثر آنها توسط یک بازیگر ناشناس به سرقت رفته است. در حالی که این سوء استفاده یک رمز و راز باقی مانده است، گزارش ها و اطلاعات زنجیره ای نشان می دهد که مجرم می تواند فردی نزدیک به صرافی باشد – احتمالاً Sam Bankman-Fried (SBF).

چه کسی پشت کیف پول تخلیه کننده حساب های FTX است؟

در یک درخواست اضطراری که در 17 نوامبر ارائه شد، وکلای FTX سام بانکمن-فرید و یکی از بنیانگذاران FTX، گری وانگ را به انتقال غیرمجاز وجوه از صرافی ورشکسته، تحت دستور تنظیم کننده باهامیا متهم کردند. وکلای دادگستری ادعا کردند که شواهدی در اختیار دارند که نشان می‌دهد تنظیم‌کننده‌های باهامایی «دسترسی غیرمجاز به سیستم‌های بدهکاران را به منظور دستیابی به دارایی‌های دیجیتالی بدهکاران» هدایت کرده‌اند.

آیا SBF تخلیه کننده وجوه FTX است؟  1

کمیسیون اوراق بهادار باهاما تأیید کرد که دستور انتقال برخی از دارایی های دیجیتال تحت کنترل شعبه محلی صرافی FTX، FTX Digital Markets (FDM) را به آدرس جداگانه ای که کمیسیون کنترل می کند، صادر کرده است. این اتفاق در 12 نوامبر، یک روز پس از اعلام ورشکستگی FTX رخ داد، اما کمیسیون توضیح داد که این اقدام اضطراری را برای حفظ دارایی‌ها و برای محافظت از منافع همه مشتریان و طلبکاران FDM صادر کرده است.

در حالی که مشخص نیست وجوه منتقل شده توسط SBF و رگولاتور باهامایی بخشی از 600 میلیون دلار بزرگتر سرقت شده از FTX هستند یا خیر، اطلاعات موجود در زنجیره نشان می دهد که احتمالاً اینطور نیست، با توجه به رسانه پیچیده ای که ارزهای رمزنگاری شده سرقت شده با آن در بلاک چین جابجا می شوند. اما آنچه آشکار است این است که بهره برداری از FTX می تواند یک “کار خودی” باشد.

Lookonchain هماهنگی را در الگوی معاملاتی بین آدرس هکر FTX، که در حال حاضر به عنوان “FTX Accounts Drainer” در Etherscan پرچم گذاری شده است، و یک آدرس دیگر اتریوم “0xd275” شناسایی کرد که در سوء استفاده از وجوه کاربر نقش داشت، همانطور که توسط مهندس ارشد سابق FTX تایید شده است. ویدامو.

دو روز قبل از تعلیق برداشت FTX، 0xd275 شروع به انجام انتقالات ETH در مقیاس بزرگ در زنجیره کرد، که طبق گفته Lookonchain، از زمان ایجاد آدرس هرگز اتفاق نیفتاده است. پلتفرم تحقیقاتی زنجیره ای گفت: «زمان با زمانی که صرافی FTX برداشت کاربران را به حالت تعلیق درآورد مصادف است.

آنچه بیش از همه جذابیت دارد، همبستگی بین آدرس ها است. 0xd275 چند دقیقه قبل از تخلیه ETH توسط FTX Accounts Drainers، وجوه را به صرافی ها منتقل می کند – احتمالاً به ETH کوتاه.

زمان تراکنش 0xd275 بسیار مطابق با FTX Accounts Drainer است، به نظر می رسد که همان شخص در حال فعالیت است. هنگامی که 0xd275 معامله را متوقف می کند، FTX Accounts Drainer شروع به معامله می کند. و هنگامی که FTX Accounts Drainer معامله را متوقف می کند، 0xd275 تجارت را از سر می گیرد.

Lookonchain

این تصادف نشان می‌دهد که هکر یا شخصی که در مورد فعالیت‌های FTX Accounts Drainer آگاه است، می‌تواند 0xd275 را نیز کنترل کند، که قبلاً به عنوان دارایی شخصی نزدیک به FTX تضمین شده است. به این ترتیب، قابل قبول است که هر کسی از FTX – ممکن است SBF باشد – ممکن است وجوه خود را از صرافی تخلیه کرده باشد.

هکر FTX در تلاش برای پولشویی است

FTX در هر دو شبکه اتریوم و بایننس تخلیه شد. در چندین تراکنش، تمام ارزهای رمزنگاری شده دزدیده شده از طریق پروتکل های غیرمتمرکز به اتر (ETH) موجود در کیف پول اصلی اتریوم مبادله شدند. پس از چندین تبدیل و پل دارایی، آدرس حدود 288 هزار اتریوم جمع آوری کرد و هکر را به سی و پنجمین دارنده بزرگ اتریوم در آن زمان تبدیل کرد.

اما در روزهای اخیر، هکرها دوباره شروع به پل زدن اتر دزدیده شده، اما به بلاک چین بیت کوین کرده اند، چیزی که گمان می رود تلاشی برای پولشویی باشد. دقیقاً در 20 نوامبر، FTX Accounts Drainer 50k ETH را به یک آدرس منحصر به فرد 0x866E منتقل کرد که بعداً با renBTC تعویض شد و به بیت کوین متصل شد.

یکی از آدرس‌های بیت‌کوین – «Bc1qv…gpedg» – که بیت‌کوین‌های پل‌شده را از هکر FTX دریافت کرد، مدت کوتاهی پس از دریافت وجوه، زنجیره لایه‌برداری را راه‌اندازی کرد. طبق گفته CertiK، زنجیره لایه برداری “یک تکنیک پولشویی است که به موجب آن BTC از طریق یک سری تراکنش ارسال می شود که در آن مقادیر کمتری از BTC به آدرس جدیدی منتقل می شود.”

آیا SBF تخلیه کننده وجوه FTX است؟  2

اخیراً در روز دوشنبه، هکر 180 هزار اتریوم را به 12 آدرس جدید اتریوم منتقل کرد و در حال حاضر هر آدرس دارای 15 هزار ETH است. کیف پول FTX Accounts Drainer تنها 5735 ETH (یا 6.2 میلیون دلار) باقی مانده است. گمانه زنی ها حاکی از آن است که هکرها ممکن است تلاش کنند تا سکه ها را به بلاک چین بیت کوین برای زنجیره لایه برداری دیگر پیوند دهند.