منو سایت

آیا NFT های بازی مرده اند؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

بازار نزولی بیشتر دارایی های دیجیتال را تحت تاثیر قرار داده است زیرا کاربران از ضرر و زیان خسته شده اند. NFT های بازی یکی از آن دسته هایی هستند که به دلیل کاهش سرمایه گذاری، روند نزولی را تجربه کردند. سرمایه‌گذاری‌های سفته‌بازان کریپتو میلیاردها دلار را وارد بازاری پرخطر کرد. نتیجه آنقدرها هم خوب نبود و برای خیلی ها به شکست منجر شد. هجوم سرمایه باعث افزایش قیمت دارایی هایی با ارزش کمتر از آنچه به ازای آن فروخته شده بود، شد.

بر اساس گزارش NonFungible.com، میانگین فروش NFT به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. مبلغ ذکر شده در پایان آوریل 1754 دلار بود، اما در پایان ژوئن به 412 دلار کاهش یافت. پلتفرم های بازی نقطه عطف فروش NFT ها بودند، زیرا آنها بازده بالایی را پیش بینی می کردند، اما این امر محقق نشد. این تغییرات به پایان نرسیده است. در عوض، کاهش همچنان ادامه دارد و برخی از تحلیلگران مرگ NFT های بازی را پیش بینی کرده اند.

در اینجا مروری کوتاه بر کاهش سرمایه گذاری در NFT های بازی و چگونگی تأثیر آن بر بازار آنها است.

بازار در حال تغییر برای NFT های بازی

NFT های بازی هدیه ای از فناوری Web3 هستند که در چند سال گذشته شاهد رونق بود. این NFT ها مالکیت دارایی های بازی در بلاکچین های عمومی مانند اتریوم، کاردانو، سولانا و غیره هستند. در دسترس بودن GameFi امکان استفاده از این دارایی ها را در خارج از اکوسیستم بازی فراهم کرده است. این دارایی‌ها را می‌توان توسط صرافی‌های شخص ثالث خریداری کرد و برای سود فروخت.

بازی‌هایی مانند Axie Infinity و سایرین این فرصت را برای کسب درآمد در کنار سرگرمی فراهم می‌کنند. نشانه هایی برای این بازی ها وجود دارد که می توان آنها را خریداری کرد. همانطور که AXS نشانه اکوسیستم Axie است و می تواند برای اهداف مختلف استفاده شود. سونی یکی از شرکت‌های بزرگ اخیری بود که دارایی‌های دیجیتال را راه‌اندازی کرد اما از پیوند دادن آن‌ها به NFT خودداری کرد. به گفته مدیریت آنها، NFT ها به کالاهای آسیب دیده تبدیل شده اند.

سونی تنها شرکتی نیست که از NFT ها فاصله گرفته است. در عوض، بسیاری از شرکت ها ترجیح داده اند از شر NFT ها خلاص شوند، زیرا اعتبار آنها آسیب دیده است. این بحران صنعت DeFi را تحت تاثیر قرار داده است و همچنان ادامه دارد که ممکن است منجر به مرگ این صنعت شود.

سقوط یا مرگ NFT های بازی؟

برخی از نام‌های بزرگ‌تر در صنعت بازی نیز به ستایش NFT پرداختند. یکی از این افراد اندرو ویلسون، مدیر اجرایی الکترونیک آرتز بود. او NFT ها را آینده بازی خواند اما خیلی زود از آن عقب نشینی کرد. طبق یک نظرسنجی، بیش از 80 درصد از گیمرهای بالای 18 سال NFT نخریده اند. در حالی که تنها 40 درصد از کاربران به بازی های بازی برای کسب درآمد علاقه داشتند.

تصویر 95
تصویر 95

با توجه به نمودار بالا، تغییر روزانه برای NFT-500 -0.93٪ است، در حالی که Game-50 کاهش روزانه -5.79٪ داشته است. اگر تغییر YTD مقایسه شود، برای NFT-500 -1.66٪ است، در حالی که برای Game-50 -72٪ است. Axie Infinity، که آینده امیدوار کننده NFT های بازی در نظر گرفته می شود، با هک ۶۰۰ میلیون دلاری مواجه شد که بر بازار کلی تأثیر گذاشت. سقوط اتریوم بازار را نیز تحت تاثیر قرار داده است و Sky Mavis، شرکت مادر Axie Infinity را مجبور کرده است که بازپرداخت جزئی را به کاربران آسیب دیده اعلام کند.

فروپاشی OpenSea نمونه دیگری است که مرگ احتمالی بازار NFT های بازی را پیش بینی می کند. از ماه می 2022، 75 درصد کاهش یافت و در شش ماه گذشته بیش از 90 درصد از ارزش خود را کاهش داده است. هیچ ناشر معروف بازی جرأت راه اندازی توکن های غیر قابل تعویض بازی را به دلیل تأثیر مخرب آنها بر سایر مشاغل نداشته است. هنوز هم پرتو امیدی وجود دارد زیرا GameStop، یک خرده فروش در حال مبارزه، فروش NFT های بیشتری را اعلام کرد.

ApeCoin، توکن یکی از NFT های برتر، در هفت روز گذشته 7.59 درصد کاهش یافته است، در حالی که قیمت آن به 6.91 دلار کاهش یافته است. ارزش بازار Axie Infinity به 1.56 میلیارد دلار کاهش یافته است، در حالی که Sandbox به 1.70 میلیارد دلار رسیده است.

نتیجه

بازار جهانی NFT به دلیل روند غالب نزولی با مشکلاتی مواجه است. یک روند نزولی برای NFT ها وجود داشته است، و توکن های غیرقابل تعویض بازی نیز جزو آن هستند. اگرچه برخی از شرکت ها در تلاش برای احیای بازار آن هستند، امید کمی وجود دارد. نام‌های بزرگی مانند سونی، اکسی اینفینیتی و دیگران ترجیح داده‌اند از این بازار دوری کنند تا سرمایه خود را ایمن نگه دارند.