منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیا CryptoPunk #9998 واقعاً با قیمت خارق‌العاده 532 میلیون دلار فروخته شد؟

آیا CryptoPunk #9998 واقعاً با قیمت خارق‌العاده 532 میلیون دلار فروخته شد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

TL;DR شکست

  • CryptoPunk #9998 به قیمت 124457 ETH فروخته شد.
  • این تجارت NFT نمونه ای از تجارت شستشو بود.
  • بازارهای کریپتو و NFT بدون تجارت شستشو وضعیت بهتری دارند.

توکن های غیر قابل تعویض یک پدیده شناخته شده در دنیای دارایی های رمزنگاری و دیجیتال هستند. آنها در مدت کوتاهی مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کردند. جامعه NFT سریعتر در حال رشد است و این مفهوم راه خود را به دنیای اصلی باز می کند. چندین پروژه سهم خود را در کانون توجه سرمایه گذاران در سراسر جهان قرار داده اند. چندین NFT از جمله CryptoPunk #9998 به حراج گذاشته شده و میلیون‌ها دلار فروخته شده است.

پروژه‌هایی مانند CryptoPunks همیشه با اخبار و پیشرفت‌های هیجان‌انگیزی همراه می‌شوند تا کل صنعت را شوکه کنند. این عامل مهمی در رواج ایده NFT در بین مصرف کنندگان و علاقه مندان به دارایی دیجیتال بوده است.

CryptoPunks یک پروژه معروف NFT است که توسط Larva Labs راه اندازی شد. این پروژه اخیراً مقداری «فروش شستشو» در بلاک چین اتریوم انجام داده است. نتایج این فروش چیزی بود که کل بازار را شوکه کرد و بلافاصله خبرساز شد. همچنین بر روندهای بازار تأثیر می گذارد، زیرا اعتقاد بر این بود که معامله بزرگی در این بخش است.

جزئیات تراکنش CryptoPunk #9998

تراکنش برای CryptoPunk #9998

یک کاربر CryptoPunk #9998 را با استفاده از آدرسی که از 0xef76 شروع شده بود منتقل کرد. آدرس گیرنده از 0x8e39 شروع شد. با این حال، بعداً، 0x8e39 آن NFT را به آدرسی که از 0x9b5a شروع می‌شد فروخت. NFT به قیمت 124457 ETH فروخته شد. بخش قابل توجهی از این ETH از ترکیب قرض گرفته شد. با این وجود، سرفصل های این فروش بلافاصله توجه را به خود جلب کرد زیرا هیچ نمونه ای از آثار هنری به این گرانی در طول تاریخ وجود ندارد.

همانطور که جزئیات تراکنش را عمیقاً بررسی کردیم، متوجه شدیم که ETH به یک قرارداد هوشمند ارسال شده است، که بعداً آنها را به فروشنده منتقل کرد. فروشنده همچنین 124457 ETH دیگر را برای خریدار ارسال کرد که سپس وام ها را بازپرداخت کرد. سپس NFT به آدرس 0xef67 بازگردانده شد. سپس برای 250000 ETH ارائه شد.

اگرچه این تراکنش‌ها از نظر فنی معتبر هستند، اما آن‌قدر که به نظر می‌رسد دقیق نیستند. NFT فروخته نمی شود. این فقط ترکیبی از تراکنش های بین آدرس های مختلف است. حتی خود Larva Labs گفته است که قصد دارد در آینده اعلان‌های این نوع تراکنش‌ها را حذف کند. ممکن است معامله از نظر فنی معتبر باشد، اما هیچ کس نمی تواند برای دارایی پیشنهاد دهد. مقدار ETH در یک تراکنش واحد ارائه و از شبکه حذف می شود. از این رو، رکورد گران‌ترین کریپتوپانک ممکن است همچنان به کریپتوپانک #9998 نرسد.

گران‌ترین NFT در پروژه CryptoPunk CryptoPunk #7523 بود که به قیمت 11.8 میلیون دلار فروخته شد. دومین NFT پرهزینه در شبکه CryptoPunk #7804 بود که 7.56 میلیون دلار بود. پس از آن CryptoPunk #3100 با 7.52 میلیون دلار قرار گرفت. گران ترین NFT که به طور قانونی فروخته شد EVERYDAYS: THE FIRST 5000 DAYS توسط مایک بیپل بود. وینکلمن. NFT توسط کریستیز با رکورد 69.3 میلیون دلار فروخته شد. بازار NFT با سرمایه‌گذاری بیشتر در پروژه‌های مختلف افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران به طور انبوه برای NFT‌های مختلف هزینه می‌کنند. بنابراین، رکورد ثبت شده توسط EVERYDAYS ممکن است در نهایت شکسته شود، اما این کار توسط CryptoPunk #9998 انجام نشد.

تجارت شستشوی NFT چگونه بازار را دستکاری می کند؟

نوع معامله ای که برای فروش CryptoPunk #9998 دنبال شد، نمونه بارز نحوه شستشوی آثار تجاری در صنعت هنر NFT است. اخیراً در بخشی انجام شده است که جامعه NFT را نگران کرده است. از طریق فرآیند تجارت شستشو، یک معامله گر NFT را خرید و فروش می کند تا اطلاعات نادرست را به بازار منتشر کند. از آنجایی که بازار به شدت به چنین اخباری واکنش نشان می دهد، معامله گران از آن برای پخش FUD و FOMO در بازار استفاده می کنند. به عبارت ساده تر، یک تاجر هم به عنوان خریدار و هم فروشنده برای انجام یک معامله شستشو عمل می کند.

در فضای NFT، تجارت شستشو نیز برای هر فروش یا خریدی که انجام شده است، به حساب می آید، نه صرفاً برای خرید یا فروش یک محصول. تجارت شستشو به شدت بر آمار بازار تأثیر می گذارد. صنعت هنر NFT برای برنامه‌های سرمایه‌گذاری بهتر به آمار و تجزیه و تحلیل بازار متکی است و بنابراین، تأثیرات معاملاتی را می‌شوید که عملکرد منفی دارند. چنین ارقام بزرگی می تواند بازار طبیعی را مخدوش کند و مردم را می توان از طریق شایعات منتشر شده در صنعت به سمت انتخاب های سرمایه گذاری سوق داد.

در نتیجه، پروژه های NFT مجبور به پاکسازی و ثبت رکوردهای خود می شوند. آنها باید بین معاملات واقعی و ساختگی تفاوت قائل شوند. به همین دلیل است که تجارت شستشو کل فرآیند را پیچیده می کند و ذینفعان هنگام انتخاب با مشکلات بیشتری مواجه می شوند. برای آنها انجام این کار بدون دانستن ارزش مطلق محصولی که می‌خرند یا می‌فروشند، سخت می‌شود.

چندین متخصص ارزهای دیجیتال نیز به نقش و تأثیر تجارت شستشو در بازار توجه کرده اند و در مورد آن اظهار نظر کرده اند. آنها معتقدند که این رویه در زمان‌های اخیر رایج‌تر شده است و بسیاری از معامله‌گران و سرمایه‌گذاران از آن به عنوان ابزار یا حفره‌ای برای دستکاری بازار استفاده می‌کنند. یک شرکت تحلیلگر بلاک چین به نام نانسن نیز با این ایده موافق بود و در ادامه اظهار داشت که NFT ها توسط شیوه های سودجویی شناسایی می شوند. این شرکت همچنین اضافه کرد که با بررسی الگوی معاملات می‌توان گفت که بنیان‌گذاران جدید توکن‌ها همان NFT‌ها را با قیمت‌های پایین خریداری و به فروش می‌رسانند که این نیز در دسته معاملات شستشو قرار می‌گیرد.

نتیجه

در خاتمه، می توان گفت که بازار ارزهای دیجیتال و NFT بدون تجارت شستشو بهتر است. همچنین برای یک بخش جدید هیجان انگیز و نوظهور مانند NFT، بهتر است چنین اقداماتی حذف شود تا محیطی شفاف تر و قابل اعتمادتر داشته باشیم. اگر آنها نتوانند این کار را انجام دهند، ممکن است محبوبیت NFT ها آسیب قابل توجهی داشته باشد و چندین سرمایه گذار و پروژه های NFT باید عواقب آن را متحمل شوند. علاوه بر این، پروژه های NFT، مانند CryptoPunks، باید تجارت شستشو را در شبکه خود تأیید کنند و راه هایی برای مقابله با آن بیابند. افزایش آگاهی در مورد این معاملات مبهم و آموزش مردم در مورد آنها می تواند راه درستی برای مقابله با معاملات شستشو باشد.