منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیا Airdrops واقعا برای پروژه های رمزنگاری ارزش دارد؟

آیا Airdrops واقعا برای پروژه های رمزنگاری ارزش دارد؟

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

ایردراپ توکن به طور فزاینده ای به یک مدل محبوب برای پروژه های جدید در ارزهای دیجیتال و Web3 تبدیل می شود تا تعامل مزرعه ای و به طور بالقوه جذب کاربران باشد. تعداد قابل‌توجهی از ایردراپ‌های کریپتو از امسال توزیع شده‌اند و به نظر نمی‌رسد سرعت آن نیز کاهش پیدا کند، زیرا فهرست ایردراپ‌های پروژه‌های آینده همچنان طولانی‌تر می‌شود.

در حالی که غیرقابل بحث است که ایردراپ کریپتوکارنسی موفق شده است در کوتاه مدت، به ویژه در سال های اخیر، سر و صدایی برای پروژه ها ایجاد کند. با این حال، نتیجه بلندمدت چیزی است که پروژه‌ها ممکن است نیاز به بررسی داشته باشند تا به این سوال پاسخ دهند که آیا ایردراپ کریپتو واقعاً ارزش آن را دارد یا خیر.

آیا ایردراپ های کریپتو واقعا کار می کنند؟

ایردراپ‌ها که در بخش کریپتو محبوب هستند، رویدادهایی هستند که در آن پروژه‌های ارزهای دیجیتال آزادانه ارزهای دیجیتال بومی خود را برای رعایت معیارهای خاص در بین اعضای جامعه یا کاربران توزیع می‌کنند. پروژه‌های کریپتو ممکن است به دلایل خاصی از جمله بازاریابی، اعطای پاداش به مشارکت اولیه و کاربران وفادار، از جمله برای تمرکززدایی در مدیریت پروژه، ایردراپ صادر کنند.

این دلایل و چندین دلیل دیگر دلیل تبدیل شدن توکن airdrops در صنعت ارزهای دیجیتال و Web3 هستند. با این حال، نگاهی عمیق‌تر به روندهای پس از ایردراپ نشان می‌دهد که اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌کنندگان به دنبال چیز دیگری هستند – اساساً گرفتن پول رایگان – حتی در مورد Uniswap، که مسلماً بزرگترین و موفق‌ترین ایردراپ در تاریخ کریپتو است.

Uniswap بزرگترین صرافی غیرمتمرکز در اتریوم است که به دلیل ایردراپ توکن خود در سپتامبر 2020 نیز محبوب بود. در آن زمان، Uniswap توکن UNI خود را بین بیش از 250000 کاربر اولیه صرافی غیرمتمرکز خود توزیع کرد. اما با نگاهی به روند زنجیره ای UNI airdrop، به نظر می رسد که فعالیت امروز به سختی با هیچ استانداردی مطابقت دارد.

با قضاوت بر اساس حفظ کاربر، داده‌های زنجیره‌ای نشان می‌دهند که تنها حدود ۷ درصد از کاربرانی که در airdrop شرکت کرده‌اند هنوز UNI دارند، تا حدودی نشان می‌دهد که بسیاری از آنها برای «چاپ پول رایگان» شرکت کرده‌اند یا احتمالاً علاقه خود را به توکن از دست داده‌اند. از 7 درصد باقیمانده کاربران، تنها حدود 1 درصد دارایی های خود را افزایش داده اند.

آیا Airdrops واقعا برای پروژه های رمزنگاری ارزش دارد؟  1

علاوه بر این، شرکت کنندگان در ایردراپ UNI حدود 40 درصد از حجم هفتگی و 60 درصد از معامله گران فعال در Uniswap در مرحله ایردراپ را تشکیل می دادند. این رقم از آن زمان به 5 درصد کاهش یافته است. از سپتامبر 2022، آنها تنها 4000 معامله‌گر هفتگی در Uniswap تشکیل می‌دادند که از 62000 معامله‌گر در طول دوره airdrop کمتر است.

آیا Airdrops واقعا برای پروژه های رمزنگاری ارزش دارد؟  2

تلاش هوابرد Uniswap همچنین نتوانست در حوزه تمرکززدایی حاکمیت پروتکل آب را حفظ کند. با توجه به اینکه بخش بزرگتری از شرکت‌کنندگان دوره‌های ایردراپ خود را پس از توزیع‌ها تخلیه کردند، تنها حدود 2 درصد در تمرین‌های مربوط به حاکمیت Uniswap شرکت کردند.

آیا Airdrops واقعا برای پروژه های رمزنگاری ارزش دارد؟  3

مدل ایردراپ کریپتو خراب است

به نظر می رسد مدل ایردراپ ارز دیجیتال خراب است. این الگوی مشاهده شده با Uniswap ظاهراً برای پروژه های جدیدتر نیز تکرار می شود و حتی می تواند بدتر باشد.

در ماه ژوئن، پروتکل پل Layer2 Hop 20.5 میلیون توکن حکومتی (HOP) را به کاربران ارسال کرد. اما تنها 38.7 درصد از کیف‌پول‌هایی که شرکت کردند هنوز توکن را در اختیار دارند، اگرچه این احتمال وجود دارد که برخی از توکن‌ها توسط کاربران به کیف پول‌های دیگر منتقل شده باشند. Looksrare رکوردی حتی بدتر را در 85٪ دامپ مشاهده می کند.

آیا Airdrops واقعا برای پروژه های رمزنگاری ارزش دارد؟  4

با قضاوت بر اساس داده ها، ظاهراً ایردراپ توکن نتایج پایداری به همراه ندارد. می‌تواند در لحظات اولیه برای پروژه‌های رمزنگاری سر و صدا ایجاد کند، اما نتایجی که پس از آن به دست می‌آیند چندان دلگرم کننده نیستند.