منو سایت

  • خانه
  • وبلاگ
  • آیا معامله گران به سمت CEX حرکت می کنند؟ داده ها نشان می دهد

آیا معامله گران به سمت CEX حرکت می کنند؟ داده ها نشان می دهد

 تاریخ انتشار :
/
  وبلاگ

شما می توانید در بازار کریپتو به دو روش معامله کنید: از طریق CEX یا DEX. حجم آنها از زمان به زمان متفاوت است. در نیم دهه گذشته، DEX برای رقابت با CEX در هر جنبه ای از معاملات ظاهر شده است. حجم کل DEX بین آوریل 2021 تا 2022 از CEX پیشی گرفت، زمانی که تراکنش زنجیره ای در DEX در مقایسه با 175 میلیارد دلار CEX به 224 میلیارد دلار رسید.

حجم این صرافی ها به بازار کلی کریپتو بستگی دارد. زیرا زمانی که بیت کوین در سال 2018 در اوج بود، تراکنش CEX در مقایسه با DEX بیشتر بود. با این حال، در سال 2021، زمانی که بازار کلی در وضعیت مناسبی قرار داشت، هر دو صرافی حجم فوق‌العاده‌ای داشتند. با این وجود، بازار سیاه اخیر شاهد کاهش حجم CEX و DEX بود.

آیا معامله گران به سمت CEX حرکت می کنند؟  داده ها 1 را پیشنهاد می کنند

قبل از پرداختن به داده ها و تجزیه و تحلیل آماری، باید برخی از اصول CEX و DEX را بدانید. از آنجایی که بین معامله گران بحثی در مورد مزایای بالقوه این دو وجود دارد، برخی فکر می کنند که آینده متعلق به صرافی های غیرمتمرکز به دلیل مزایای آنها است. در مقابل، دیگران بر این باورند که مبادلات متمرکز ممکن است به دلیل پروژه‌های آینده‌شان شتاب بیشتری به دست آورند.

CEX و DEX چیست؟

CEX به معنای شبکه تبادل متمرکز است که در آن اطلاعات به صورت داخلی از طریق یک شبکه کارآمد حرکت می کند و تمام داده ها از طریق یک سیستم سازمان یافته و متمرکز محافظت می شوند. هر کاری که یک معامله گر انجام می دهد تحت نظارت، مدیریت و مالکیت یک مقام واحد است.

اگر می خواهید در یک صرافی متمرکز معامله کنید، باید به صرافی اعتماد کامل داشته باشید. این صرافی های متمرکز شامل Binance، CEX.io، Kraken، Coinbase Exchange و OKEx هستند.

از سوی دیگر، صرافی غیرمتمرکز بر اساس اصل بازار آزاد کار می کند. هیچ واسطه ای بین معامله گران وجود ندارد. هر کسی برای خرید یا فروش یک سکه خاص در این صرافی ها دارایی است. استفاده از آنها بسیار آسان است زیرا برای دسترسی به صرافی های غیرمتمرکز فقط به یک آدرس عمومی نیاز دارید. تمام اطلاعات محرمانه در مورد کیف پول نزد کاربران باقی می ماند.

کدام نمایش را رهبری می کند؟

همانطور که در بالا ذکر شد، حجم این مبادلات در هر زمان متفاوت است و به احساسات و شرایط بازار بستگی دارد. در سال 2018، CEX حجم بیشتری نسبت به DEX داشت، اما در عرض پنج سال، حجم مبادلات غیرمتمرکز به شدت افزایش یافت. و بین آوریل 2021 تا آوریل 2022 حجم معاملات آن 244 میلیارد دلار است.

در ژوئن 2021 به اوج خود رسید، زمانی که 80 درصد از حجم تراکنش های زنجیره ای مربوط به صرافی های غیرمتمرکز بود. این به این دلیل بود که متمرکز مالک کیف پول است و اگر اتفاقی برای صرافی بیفتد، خطر از دست دادن تمام پول وجود دارد.

با این حال، همه چیز تغییر کرده است. در حال حاضر، 18 درصد از حجم معاملاتی معاملاتی مربوط به مبادلات غیرمتمرکز است که ممکن است افزایش یابد. هنوز زود نیست که بگوییم چه زمانی حجم معاملات نقطه ای غیرمتمرکز بر روی حجم متمرکز تغییر خواهد کرد، زیرا CEX اکنون روی پروژه های جدیدی تمرکز می کند که ممکن است معامله گران بیشتری را به خود جذب کند، بنابراین حجم معاملات را بیشتر و بیشتر می کند.

از سوی دیگر، کارمزد معاملات کمتر، قیمت‌گذاری منصفانه‌تر و بازار آزاد صرافی‌های غیرمتمرکز ممکن است با حجم مبادلات متمرکز مقابله کند.

آیا معامله گران به سمت CEX حرکت می کنند؟  داده ها 2 را پیشنهاد می کنند

افکار نهایی

صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز، چهره طبیعی بازار ارزهای دیجیتال هستند. هر معامله گر باید یکی از این دو را به عنوان پلتفرم معاملاتی خود انتخاب کند. قبل از معامله در هر یک از این دو، باید اصول مبادلات غیرمتمرکز و متمرکز را بدانید. در طول سال ها، هر دو بر اساس حجم، یکدیگر را ورق زدند. با این حال، هنگام تصمیم‌گیری برای تجارت باید بیشتر نگران مزایا و معایب این مبادلات باشید تا حجم.